Polityczny gorszy sort obywatela

Politycy biorą się za prosty lud. Reklamują siebie, jako twór ule­piony z solidnej gliny, lepszy od pozostałych. Predestynowani do spra­wo...

Sunday, 11 November 2018

Jeden dzień w raju - opowiadanie o prawdziwej przyjaźni

Zastanawialiśmy się, czy taki temat zainteresuje Czytelników. Wydaje się nam, że każda historia, warta jest odpowiedniej oprawy i jej opowiedzenia. 
Przedstawiamy historię Matyldy i Agaty. Jest to pierwsza odsłona i miejmy nadzieję, że na tyle zainteresuje, że będziemy mogli kontynuować opowieść. Materiał powstał w ramach działalności statutowej. Nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Stanowi promocję sztuki, nawiązując do wolności słowa i środków wyrazu. 
Wszelka zbieżność, może być jedynie czysto przypadkowa i nie stanowi podstawy do roszczeń osób trzecich, gdyż opowieść nigdy się nie wydarzyła i ukazane sytuacje, stanowią jedynie wyobraźnię autorów i nie mogą stanowić odniesienia do rzeczywistości. 

Redakcja 
_____________________________Jeden dzień w raju 
Przyjaźń to piękne słowo. Sumienny przyjaciel, to ktoś na kim Matylda mogła polegać. W każdej sytuacji, tak przynajmniej myślała, że będzie mogła zwrócić się do Agaty o bezwarunkową pomoc. Lata mijały, a Matylda, pomimo wielu sygnałów i niepokojących zachowań, wybaczała Agacie każde potknięcie.
Zdarzało się tego dość sporo. Ostatnimi czasy, wręcz nagminnie. Matylda cierpiała, ale przekonana o sile przyjaźni, zmagała się z każdą troską i potknięciem, chcąc uratować to, co piękne i ponadczasowe. Tak się jej wówczas wydawało.
Nawet największa trauma nie jest w stanie zatrzymać spaczenia, które wkrada się do naszego życia i porasta w nim wszystko, łącznie z płucami, blokując człowiekowi dostęp świeżego powietrza.
Z oddechem to jest tak, że nie warto go pozostawiać bez opieki, bo można się po kilku minutach, a dokładniej czterech, obudzić bez udziału mózgu.  
Zanim coś pękło, Matylda oddała tak wiele, że już nic więcej dać nie mogła. Innymi słowy, wypompowała się do suchej deski, po której strach było chodzić, aby nie pękła.
Wtedy, Agata odeszła, odpychając przyjaciółkę w najciemniejszy kąt, a przy okazji, wiedziona potrzebą zemsty, wyjawiła ich wspólne sekrety.
Znamy się od kołyski, pochylamy się nad tym co wspólne, ale gdy staramy się wepchnąć własny tyłek na autostradę pędzącego świata, zapominamy o naszych podstawach, gdy usadawiamy się życiowo.
Pozostaje odwieczne pytanie: czy warto ufać bezgranicznie? A skoro nie warto, to czy prawdziwa przyjaźń jest możliwa? Niektórzy powiedzą, że dopiero w raju, ale nim doczekamy raju, niejedna świadoma rysa, przepołowi nas w pół.
Jakaś wadżajna mogłaby się przykleić do tej opowieści, ale nie kolekcjonujemy tu pierogów i bułek.
Pewnie jesteście ciekawi, jak to się zaczęło i powoli skończyło? Opowiemy wam tę historię, żałosną i skądinąd podłą – mimo iż niewielu może uwierzy, a jeszcze większa ilość będzie powątpiewała.
Przyznajemy się otwarcie, że zmyślamy – nigdy to się nie wydarzyło, ale zadaniem literatury jest zmyślanie. Na tym niepodbitym obszarze, staramy się traktować rzecz jako kolejny trening słowny, aby nie natrafić na kogoś nazbyt przejętego rolą.
Niestety, może to być czysta fikcja lub zdarzenie, które okrywa człowieka traumą, pozostawiając ciemny ślad na całe życie. Nie zależy nam na prawdzie, lecz na opowieści, która mogła się przydarzyć każdemu z nas; tu i teraz, na naszych oczach i w sąsiedztwie, o którym tak mało wiemy.
Staramy się zrozumieć moc ludzkich emocji, ale czy jesteśmy bezpieczny, w tym odizolowanym od człowieczeństwa świecie?
A wy, czy mieliście takich przyjaciół, którzy was dmuchnęli? Zapewne tak i teraz wolicie mówić że cała ludzkość jest zła i nie ufać. Błąd! Zupełne niepotrzebne nadużycie. Jeden zły człowiek, nie może przekreślać całości dokonań, zmęczonych i uczciwych tysięcy.
Nasz raj, zaczęto budować od podstaw, gdy Matylda przekonana o potrzebie pomocy Agacie, ruszyła w świat ciężkiej pracy, aby jej przyjaciółka miała lepsze życie.
Poświęcenie godne wspomnienia, którego życzyłaby sobie każda żona, gdyby Matylda mogła stanowić wzór idealnego męża…
…Matylda mężem nie była, tylko wyznawała dziwne zasady, związane z przyjaźnią, traktując owe zjawisko jako rzeczywiste, przez co, naraziła się samej sobie, ale te łzy, które miały wypłynąć, czekały wciąż gdzieś głęboko, zbierając się na ten dzień, którego w najgorszych koszmarach się nie spodziewała.
Wciągnięta w intrygę, toczoną od lat, stała się ofiarą, którą złożono na ołtarzu nędzy, wzbraniając się od zbędnego tłumaczenia i uzyskując korzyść, kosztem tego, co było częścią życia Matyldy.
Zapłaciła, ale zanim to nastąpiło, musiała dwie dekady, łudzić się i zbierać w sobie ten jad, który serwowano jej latami, aby nie pozbyć się od razu kury, która znosiła złote jajka.


Miłe chwile
Umieramy szybciej niż żyjemy lub na odwrót. Matylda umierała wiele razy, dlatego zna śmierć jak nikt inny.
Nie czyni to z niej kogoś wyjątkowego. Nawet by nie chciała, żebyśmy tak o niej myśleli. Zawsze skromna, od dziecka cechowała ją wyjątkowa wrażliwość. Wychowała się w licznej rodzinie, gdzie jako jedyna dziewczyna, musiała zmagać się z ekspresją braci, wśród których musiała wywalczyć sobie należny jej autorytet. Całe rodzeństwo walczyło o należną im pozycję w społeczeństwie, stykając się z szykanami i opiniami, utrwalanymi przez zawistnych gburów. Takie życie hartuje człowieka, nawet gdy nie jest tego świadomy.
Matylda nie była najstarsza, ale mogła opiekować się młodszym braciszkiem, który był jej oczkiem w głowie. Chciała dla niego dobrze i starała się, aby miał wszystko. Zawiódł ją, gdy rozłożył dupę na środku swej drogi i zamiast zajmować się tym, co wiąże się z normalnością, wybrał wąską i szczupłą w talii 0,7.
Wśród starszych braci, Matylda uchodziła za wzorową siostrę. W wielu sytuacjach, mogli na niej polegać i zawsze zwrócić się  po poradę i uzyskać nieoczekiwaną pomoc. Dużą rolę w ukształtowaniu Matyldy odegrała mama. Była to kobieta wrażliwa, ale jednocześnie zdecydowana i nie dająca nikomu  wejść powyżej czubka nosa.
Nauczona przez życie, twardego podejścia. Kto jej raz podpadł, tego omijała, nie chcąc sobie psuć powietrza, zepsutym zrazem. Matka musiała być psychologiem, pedagogiem, kucharką, policjantem i czułą rodzicielką. Tak mają kobiety w tych sprawiedliwych czasach, ale znoszą ten trud, gdyż faceci nie poradziliby sobie z zapewnieniem biologicznej ciągłości. Takie połączenie stwarza wiele niebezpiecznych sytuacji, zwłaszcza gdy nie można liczyć na drugą połówkę. Można pęknąć, ale ona wytrzymała, bo dzieci stały się najważniejsze w jej życiu.  
Czasy były ciężkie, a utrzymanie dużej rodziny, nie było łatwe. O każdą rzecz, należało walczyć i utrzymać jedność.
Z Matyldy i jej bliskich, śmiano się i szydzono, gdyż nie byli tak uposażeni jak inni, a ojciec działający w Straży Pożarnej, stał się dla wielu postrachem. To była trauma i tragedia, gdy za działanie na rzecz porządku i bezpieczeństwa, społeczeństwo spragnione nieprawości, gardzi tymi, którzy narażają swoje życie za innych.
Wiązało się to jeszcze z uczciwością. Starali się nie kombinować, ale nauczeni walki o każdy dzień i ofiarnej służby publicznej, ukształtowali się odmiennie od tych pozostałych, którym wszystko spadało do rąk i opieka społeczna rzucała podstawę. Z czasem, zrozumieli że trzeba się dostosować.
Matylda otrzymała ciężką szkołę życia. Zanim się ukształtowała, podjęła wiele prób, aby wyjść na ludzi.  Nie jest łatwo walczyć z tymi schematami, zwłaszcza będąc wrażliwym człowiekiem i kobietą.
Pierwszy samochód, pierwsze próby samodzielności i edukacja. Nie było łatwo. W tym, pozornie pięknym życiu, Matylda nie traciła sił i otaczała się ludźmi. Nikt jej nic nie dał, sama musiała na każdy skrawek brudu za paznokciami, zapracować podejmując niekończący się trud przetrwania. Garnęli się do niej rówieśnicy, a ona zjednywała ich i utrzymywała przy sobie. To była dobra cecha Matyldy.
Tęskniła za normalnością, nie mając tego co większość osób, otrzymywała za nic. Nie znali jej, bo nie narzekała i nie skarżyła się na swój los. Żaden ból nie był jej obcy, gdyż była silna. Pomagała każdemu, a jej dobre serce, kwitło jak najpiękniejszy kwiat, bez którego ten świat zapadłby się i poczerniał.
Matylda zamknęła własne troski przed światem i jedyną, która o nich się dowiedziała była Agatka. Niestety, zawiodła i zamknęła Matyldę na zawsze… Jej serce pękło, przeszyte na pół, zdradziecką strzałą z najprzedniejszej trucizny, którą oprawiono w miłość i szacunek, skrywając zabójcze kłamstwo i obłudę, za delikatną lakmusową osłonkę.
Do jej rodzinnego domu, przychodziła matka Agaty, skarżąc się na niesprawiedliwe życie i ciężki los kobiety niepracującej. Niesprawiedliwość polegała na tym, że nie mogła pracować, licząc na to, że coś się zmieni. A to była ciężka praca, tak czekać i zachowywać stałą czujność operacyjną. Uzależniona od systemu opieki i zachodnich dostaw, zyskała pewną przestrzeń, w której poczuła się niezależnie od panującego systemu, którym się brzydziła, uznając własne życia za oszukane, czego bezpośrednimi sprawcami były elity panujące.
Matylda zaznajomiła się z Agatą, której sytuację szczegółowo poznała. Przynajmniej tak się jej wydawało. Mrzonka ukrywa się w nas samych, gdy nie chcemy wychylić się z kapelusza i spojrzeć na świat wokół.
Chcąc pomóc starszej koleżance, zbierała każdy grosz, który potajemnie przekazywała, aby Agata mogła kupić sobie kosmetyk czy niezbędne młodej dziewczynie rzeczy. Matylda wychodziła z założenia, że jej nie jest to obecnie niezbędne, gdyż jako młodsza koleżanka, nie musi się stroić i podobać chłopcom.
Wychodziła z założenia, że faceta można mieć zawsze, ale przyjaźń, to już sprawa ważniejsza.
Za to, chciała żeby Agacie się wiodło. Matka Matyldy dziwiła się, że córka otrzymując grosik od babci czy rodziców, albo starszych braci, nic sobie nie kupowała. Nie wpadła na to, że córka gromadzi środki, aby wspomagać ludzi. Pewnie by tego nie zabroniła, ale też i ostrzegła, że nie jest to dobra droga.
Matka Matyldy wychodziła bowiem z założenia, że skoro jej córka może pracować w wakacje, to starsza Agata tym bardziej mogłaby zacząć się ruszać.
Agata uderzyła w podwaliny sumienia Matyldy, która nie weryfikowała treści, ufając bezgranicznie słowom. Wciągała się, a niemy wąż oplatał ją, blokując swobodę ruchów.
Któż jednak z nas sprawdza słowa naszych przyjaciół i znajomych? Połowy to nie interesuje. Reszcie nie warto o niczym mówić, gdyż perfidnie wykorzystają te fakty i obrócą przeciwko nam. Matylda wierzyła i działała, mimo iż nikt jej nie kazał.
Wpadła w sidła i stała się obiektem intryg i drwin ludzi, walczących o własne przetrwanie, których dewizą życiową było tworzenie możliwie dobrych okoliczności, posługiwanie się wymyślaniem historii, zależnie od potrzeby i przeciwnika, którego starali się zmanipulować. Umiejętność grania na sumieniu i skrywanie nienawiści, której nie dało się zauważyć, zadziałało na Matyldę. Została zainfekowana i złowiona na słomianą wędkę, a haczyk przywarł do jej niewinnej powłoki, rozprowadzając trucizną po całym ciele.
Nikt o tym nie wiedział. Konspiracja na maksa. W owym czasie, spędzały razem wiele czasu. To było piękne.
Matylda pracowała, a Agatka nie rwała się do żadnej roboty, tłumacząc się różnymi okolicznościami, co do których Matylda dawała beztroską wiarę. Głównym motywem stał się stan zdrowia, lęki oraz strach przed nieznanym, spowodowany życiową traumą, związaną z brakiem pomysłu na własny rozwój.
Agata była gotowa powiesić się na linie, gdyby ktoś zmusił ją nagle do czynu i kazał sprzedawać gacie w lokalnym sklepiku.
Matylda to rozumiała i tłumaczyła koleżankę. Nie pozostała bez winy. Przyczyniła się do tego, gdyż zapewniając Agacie środki, powodowała że ta, nie zmieniała nic ze swoim życiem. Krzywdziła przyjaciółkę, dając wiarę pozorności. Czyż można winić kogoś za próbę zrozumienia traumatycznej sytuacji?
Dobrymi intencjami piekło jest wybrukowane – tak. Matylda wybrukowała kilka piekieł, ale była szczęśliwa i wewnętrznie spełniona, że jej przyjaciółka uznała ją za równą sobie i może je łączyć coś więcej. Zbudowała Agatce, niebo w którym każda gwiazda stanowiła o cierpieniu Matyldy, która nie potrafiła dojść, że to ona sama stawia te dziwnie świecące kropki. Dość duża cena za chwilę radości, ale Matylda uczyła się naiwności długo i nie od razu porzuciła swoje zasady, by stać się w końcu niemą wobec krzyczącego z jej wnętrza głosu, mówiącego jej – Opanuj się kobieto! Darł się, ale i tak zwyciężyła z rozsądkiem.  
Ludzie atakowali Matyldę, a zwłaszcza otoczenie Agatki, uważając że ich piękna córka i siostra, nie powinna się kumplować z kimś takim prostym i wedle nich, brzydkim jak Matylda. Zawiść, czysta i zmurszała, nic więcej… Matylda była wyjątkowej urody, ale nie dbała o siebie, bo chciała żeby ludzie widzieli w niej kobietę, a nie podziwiali tapetę, którą zakłada większość damulek. Miała to po mamie, która nauczyła ją, że kobietą się jest, a nie się bywa, gdy tapiruje się na pokaz.
Znacie ludzi, których rodziny was nie akceptują, a mimo to, przyjaźnicie się z ich dziećmi? Zapewne tak… Nie zawsze jest jak u Matyldy, ale czy zadaliście sobie kiedyś trochę trudu, aby dowiedzieć się co mówią wasi „przyjaciele” swoim bliskim, aby utrzymać relację z wami?
Może to okazałoby się ogromnym zaskoczeniem, ale gdy ktoś nie umie o was zawalczyć, odpuśćcie albo stańcie się resztką wczorajszego obiadu na niedomytym widelcu.Nie jestem kosmonautką
Matylda w kosmosie nie była, ale za to znała się na kosmonautyce.
Musiała być mechanikiem, elektrykiem, testerem, malarzem, szpachlarzem i hydraulikiem. Cokolwiek by się nie działo, Matylda stawała na baczność, dzierżąc w dłoni skrzynkę narzędziową. Niosła pomoc całodobową przez rok, bez dnia wolnego i przerwy na relaks.
Buntować się nie mogła, gdyż nie miała na to czasu. Poza zajmowaniem się problemami Agaty, pomagała w domu, chodziła do szkoły oraz pracowała.
Mijały lata i Agata czuła się coraz gorzej, przybita traumą samotności. Polowała na samca marzeń, celując w urodę Leonarda  albo George’a. Tych znanych, uznawała za ideał, któremu winien sprostać miejski typ modela, bez przechodzonych wyciągów, z działającą wajchą na nieprzytępionym osprzęcie.
Przełomem były wspólne wyjścia, na które zabierała ją Matylda w tajemnicy przed oczyma zawistników i osób złorzeczących przyjaźni.
Brała każdą sprawę na klatę i znosiła obelgi i wylewane na jej głowę wiadra rzygowin. Nic nie zrażało Matyldy, która niczym rycerz w podziurawionym od kul pancerzu, znosiła upokorzenia i nie zdołała paść od jadu, który przeżerał jej zbroję.
Wydarzył się pewien październik, gdy śpiesząc się do pracy w hotelu, pojechała zbyt szybko samochodem. Wypadła z drogi, ale przeżyła. Gówniany pośpiech, omal jej nie kosztował życia. Odtąd zaczęła ostrożnie. Każdy się z nas uczy, ona wyciągnęła właściwe wnioski.

Matylda szybko otrząsnęła się po niedawnej traumie i nazbierała wreszcie na własny samochód.

To be continued...

__________________
Jeżeli interesują was dalsze losy. Śledźcie naszą stronę na www.seeik.pl.

Reakcje:

0 komentarze:

Post a Comment

Polecamy

Labels

"Goryle we mgle" (1) 1939 r. (1) 500 plus (2) Abraham (1) Abraham Joshua Heschel (1) Adam (2) Adam Mickiewicz (1) Adolf Hitler (2) afery (1) Afryka (1) Agatka (5) agent (1) Aggeusz (1) akcyza (1) aktywność (1) Al-Imran (1) Alela (1) alkohol (2) alkoholizm (1) Ameryka (1) Ameryka Południowa (1) amok (1) anal (2) analiza (1) anecdote (1) angel (3) angels (1) Anglia (1) Aniela Dulska (1) anioł (43) anioł stróż (1) aniołowie (6) Anne Applebaum (2) Anton Szandor LaVey (8) antyk (1) aplikacje (1) Apokalipsa (5) Arabowie (1) Arakad (1) area (1) Ari (1) Armagedon (3) Armia Ludowa (2) Armillaria mellea (1) Aron ha-kodesz (1) artworks (1) aszera (1) atak energetyczny (1) atak psychiczny (1) Augustyn (2) Autumn (5) autumnal weather (2) awareness raising (1) Babel (1) Babilon (1) Baltic (1) Baltic Sea (1) bastion (1) beauty flowers (6) beauty plants (4) begonia (1) Behemot (1) Beliar (2) bell (1) Belzebuba (1) Bereza Kartuska (1) bestseller (1) bezrobocie (2) bezrobotny (2) Biblia (29) Biblia Szatana (8) biblioteki (1) bigos (1) Birobidżan (1) biuro (1) bladder (1) Bliski Wschód (1) bliskość (1) Blok Wschodni (1) Bóg (6) ból dupy (1) bóle rodzącej (1) Bolivar Belicosos Finos (1) book (2) brak kontroli (1) Brama (1) Brama Erebu (1) Bruksela (2) buchanie (1) building (1) buildings (1) burdel (1) całun (1) cathedral (1) cele (1) celebracja (2) Chawa (1) cherub (1) choroba (1) chrześcijaństwo (6) church (2) ciąża (1) cierpienie (1) cieśla (1) city (3) clapper (1) clean (1) coaching (2) collegium funeraticia (1) colorful (1) columbarium (1) Columbus Day (1) communist (1) contest (1) context (1) cooled (1) cooperates (1) country (2) Creator (1) curriculum vitae (1) cv (2) ćwiczenie (1) cygaro (1) cykl życia (1) cymbały (1) cytaty (1) cywilizacja (1) czar (1) czasy przełomu (1) Czechy (1) człowiek (29) czyściec (1) Dadźbog (1) Dagia (1) Dagon (1) dam (1) Dąmbscy (1) damska pupa (1) dandelion (1) Dawne dzieje Izraela (1) death (1) demokracja (1) demon (6) demony (2) diabeł (3) dialog (1) dialogue (1) Diana Fossey (1) diatryba (1) dildo (2) Dni Miasta (1) dobro (2) doktryna (3) dokumenty (3) dokumenty aplikacyjne (3) dom (1) Donald J. Trump (1) Donald Tusk (1) Donatan Tursek (3) draczka (1) draka (1) druga Irlandia (1) druk (1) Dubieniecki (12) dupa (1) dust (1) dusza (2) dwudziestu czterech (1) Dżebel el Akra (1) Dziady (1) dzieci (1) dziecko (1) dziedzictwo (17) dziedziczenie (1) dzieje (3) dzieje aniołów (3) dzieło (1) Dzień Sądu (3) Echinopsis (1) echinus (1) Eden (3) edukacja (1) egzorcyzm (1) Eisenbach Artur (1) eksperyment (1) ekstremum (1) El (5) el sebaot (2) El'Li'Re (1) elity (1) elity polskie (3) emanacja (2) emancypacja (1) emancypacja Żydów (1) emendatio (1) emeryt (1) emigracja (1) En Gedi (1) endemita (1) energia (1) environmentalist (1) Er (1) Ereb (1) Erem (10) Eremita (2) erotyka (1) erotyzm (1) Etemenanki (1) etnografia (1) Europa (2) Ewa (1) factory (1) fejk (1) fekalia (1) Feralia (1) feudalizm (2) field (1) filozofia (2) flower (5) flowers (6) folwark (1) fragment (45) fragment satyry (14) fragment tekstu (9) franciszkanie (1) from over the Baltic Sea (1) Fryderyk Engels (2) fuckingroom (1) fuksja (1) fundamentalizm (1) funkcje (1) Gabriel Amorth (1) galeria (5) gallery (20) garden (4) gardening (2) Gdańsk (1) gej (1) geje (1) geniusz (1) geszeft (1) Giżycko (1) Glenlivelt (1) głód (1) God (2) gofry (1) gołąbki (1) gorszy sort (2) goryl (1) gospodarka (1) gossip (1) gra (1) grasses (1) grassland (2) green (1) green pea (1) green plants (1) ground (1) grupa (1) grzech (2) grzyby (1) grzyby jadalne (1) GS (1) Gubałówka (1) gwarancje (1) heaven (1) heban (1) Hebrew (1) herbata (1) heretyk (1) Heritage (2) historia (9) historyk (1) hiszpańska inkwizycja (1) home (1) homocentryzm (1) homoseksualizm (2) human (1) idea (1) ideologia (1) IHWH (1) II RP (1) III RP (1) III Rzesza (2) in the garden (3) Inbal (4) Indie (1) informacje (1) inhumacja (1) Innocenty IV (1) instrument muzyczny (1) interview (1) intryga (1) Ireland (1) Irelannd (1) Irlandia (2) irrigates (1) islam (1) istnienie (1) Izrael (4) Jakub (1) Jarosław Dumanowski (1) jebitnie (1) Jerozolima (1) Jeruzalem (1) Jerzy Krasiulec (1) jesień (1) Jeszurun (1) jezioro Czos (1) Jezus (4) Jezus z Nazaretu (1) Josef Stalin (2) Joseph Smith (1) Joshue ben Qorch (1) Józef (1) Józef Flawiusz (1) Józef Maciejowik (1) Józef Stalin (2) Józef Topolski (1) judaizm (3) junona (1) kaczka (1) kaczka z kaszą (1) Kaczkoduk (45) Kaczkoduk przejmuje ster! (47) kaktus (1) Kalifornia (1) Kanaan (1) Kapitał (3) kapitalizm (2) kapłan (1) kapusta (1) kara (1) kardamon (1) kariera (1) Karl Popper (1) Karol Marks (5) Karta praw podstawowych (1) Kartezjusz (1) katolicyzm (1) kawa (1) kel el (2) Kętrzyn (1) kettle (1) kibuc (1) kiełbasa (1) kiełbasa mazurska (1) kiermasy (1) kłamstwo (3) klątwa (1) kluski (1) knowledge (1) kobieta (1) kochanka (1) kod (1) koledzy (1) komedia (5) komuniści (4) Komunistyczna Partia Chin (1) komunizm (7) konflikty (2) koniunktura (1) Konopnicka (1) Konstytucja (1) kopiec (1) kopiec Czerniakowski (1) kopiec Kościuszki (1) kopiec Unii Lubeskiej (1) korale (1) Koran (2) kormoran (1) kornik (1) kościół (6) Kościół katolicki (1) kot (1) kpina (1) kradzież (1) kraj (1) krajobraz (1) Kraków (1) kremacja (1) Kresy (1) krew (4) krokusy (1) Król Dawid (1) kropla (1) krótka forma (9) Krutyń (1) Krutynia (1) Krzysztof Jackuń (1) Krzysztof Kolumb (1) krzywda (1) książka (30) książki (1) Księga Aniołów (8) Księga Dżungli (1) Księga Henocha (3) Księga Hioba (2) Księga Izajasza (2) Księga Mormona (1) Księga Razjela (1) Księga Rodzaju (7) Księga Wyjścia (2) Księga Życia (4) księgi (1) kuchnia (5) kuchnia regionalna (3) kuksiołki (1) kuksiołki mazurskie (1) kulinaria (6) kult (1) kultura (4) kura z grzybami (1) kurczak (1) kurczak w śmietanie (1) kusiciel (1) kuszenie (1) Kuta (1) kwiaty (3) lake (1) land (1) landscape (4) las (1) lawa (1) leaf (1) leaves (1) leczenie (1) lek (1) Lemuria (1) leninizm (1) lesbijka (2) Lew Trocki (1) lewak (2) lewita (1) licytacja (1) Lilit (1) list czytelnika (1) list motywacyjny (2) literatura (5) litur (1) Litur Dar'ghall (1) local government (1) łodyga (1) łodyga przeciwieństw (1) lokalnie (1) Londyn (1) los (3) loża (1) Lucanus (1) Lucyfer (2) lucyferianizm (1) Ludowe Wojsko Polskie (1) Ludwik Krzywicki (1) ludzie (6) ludzkość (2) Luntaria (1) Lwów (1) Łysoczoły (1) łza (1) magia (2) magnateria (1) Malchut (1) mały człowiek (2) małżeństwo (2) manes (1) manufaktura (1) Marco Tosatti (1) Maria Magdalena (1) marksizm (2) Maryja (2) masoni (1) masturbacja (1) Masuria (11) materializm historyczny (6) Matylda (5) mauzoleum (1) Mazury (8) meadow (3) mean (1) Mela (1) Metamorfozy (1) mężczyzna (1) miasto (1) mięso (3) mieszkanie (1) Mikołajki (1) miłość (3) młodzież (1) Mojżesz (1) monster (1) monument (1) Mora (2) moralność (1) mord (2) mormoni (1) Morze Bałtyckie (1) możliwości (1) Mrągowo (5) Much (1) mur berliński (1) mushrooms (1) muzułmanin (1) N (1) Nabrod (1) Nabuchodonozor II (1) należna pomoc (1) name (1) Nana (2) narkotyki (1) narodziny (1) natarcie (1) NATO (1) natural environment (1) nature (5) nature gallery (9) nature monuments (1) nefilim (1) neighborhood (1) Nemrod (2) Niebo (4) niepodległość (1) niewolnictwo (1) Nimrod (1) Noe (1) November (1) Nowe Jeruzalem (1) Nowoczesna (1) Nowy Testament (1) o książkach (3) obchody (2) obrzęd (2) obyczaje (5) ochrona dzieci (1) ochrona praw (1) odkrycia geograficzne (1) Ofelia Tasiemiec (2) ogród (1) ojciec (1) ojcostwo (1) okres starożytny (1) określenie (1) old city (1) Olsztyn (2) Onan (1) onanizm (1) opętanie (1) opieńka miodowa (1) opinia (1) opinion (1) opis literacki (1) opis postaci (1) opowiadanie (8) orientacja seksualna (2) ORMO (1) Orwell (1) outflow (1) owczarek podhalański (2) owczarek z Tatr (2) Owidiusz (1) padlina (1) Pan (1) Pan Zastępów (4) państwo (1) Państwo Islamskie (1) Państwo Środka (1) Państwo Żydowskie (1) papież (1) Park Słowackiego (1) Partzufim (1) Paryż (1) pentagram (1) Penuel (1) PESEL (1) pętla (1) photo (13) photography (11) piasek (1) picie (1) picture (6) pictures (3) piekielna diatryba (1) piekło (1) pieniądze (1) pieprznik (1) Pierwsza wojna w niebie: Dziedzictwo (44) pies (1) piosenka (1) pipe (1) PiS (2) Pius XII (1) place (3) places (2) plan (1) planeta (1) plants (5) Platon (1) płeć (1) plotka (1) PO (2) pochówek (2) podniecenie (1) poezja (4) pogrzeb (2) pogrzeb kawalera (1) pogrzeb panny (1) pojęcie (1) pokój do seksu (1) Polacy (1) Polak (1) Poland (4) Polgar (2) polish people (1) political fiction (2) politicians (1) polityka (4) Polska (13) Polska Partia Robotnicza (1) polski pies górski (1) pomoc (1) pomoc rodzinie (1) pomoc społeczna (3) porady (6) porzucenie (1) poszukiwanie pracy (1) potop (1) potrawa (1) potrawy (3) potrawy z mięsa (1) potwór (1) powieść (23) powieść satyryczna (32) powstanie (1) powstanie warszawskie (1) pozór (2) praca (1) pragnienie (1) prawa (1) prawa mniejszości (1) prawa podstawowe (1) prawda (5) prawda o aniołach (1) prawo (3) prawodawca (1) prayer (1) prezes (1) PRL (9) próbka tekstu (1) problemy (1) profanum (1) proroctwa (1) proroctwo (2) Proroctwo trzech (1) Prorok (1) prosaic form (1) prostytucja (2) Protais Zigiranyirazo (1) proza (2) przekleństwo (3) przemiany (2) Przemilczeć Armagedon (34) przepis (2) przepowiednia (1) przyjaciel (2) przyjaźń (2) przypis (1) przyprawy (1) przyroda (1) przywołanie (1) Publiusz Ovidius Naso (1) Pułkownik (3) pupa (1) PZPR (1) rain (1) raining (1) raróg (1) rasa (1) Re (2) realny socjalizm (3) recensio (1) recenzja (5) recenzja historyczna (1) recenzja literacka (2) recenzje (5) recenzje literackie (5) refleksja (3) refleksje (3) reformy (2) region (1) reguła (1) Reichskonkordat (1) relacje (1) religia (16) Rewolucja Październikowa (1) rezydencja Pułkownika (1) Richard Elliot (1) RIP (1) rody polski (1) rodzina (4) rok obrzędowy (1) Ron Howard (1) rose (3) roses (1) Rosja (6) rośliny (2) rośliny gruboszowate (1) rosół (1) róża (1) Róża Luksemburg (1) Rozdział pierwszy (1) rozstanie (1) rozważania (2) rozwieracz (1) Rudyard Kipling (2) Rumunia (1) Russia (1) Russia Federation (1) Rwanda (1) Rydz (1) rytuał (1) rząd londyński (1) rządy (1) Rzym (1) sacrum (1) Sąd Ostateczny (2) sądy (1) saga (1) saga aniołów (1) sakiewka (1) Sansenoj (1) Santoria (1) Sapon (1) sarkazm (1) satanizm (8) satyra (52) satyra polityczna (20) Sea (1) sędziowie (1) SEEiK (64) seeik.pl (82) Sefira (1) Sefirot (1) sekretarka (1) seks (6) seks analny (2) seksualność (2) Semangelof (1) Senoj (1) Seria: Prowincjonalna (1) Set (2) sex (2) sex na świecie (1) sheep-dog (2) short text (3) sieć (1) siekiera (1) siły natury (1) Singing in the Rain (1) sintoizm (1) skuteczność (1) skutki (1) SLD (2) Śledź (1) slogans (1) Słowacja (1) Słowianie (1) sługa (1) sługus (1) śmierć (5) śmieszność (2) śmieszny tekst (6) smród (1) socjal (1) socjalizm (3) Sofoniasz (1) Solidarność (1) solidaruch (1) Sophie Neveu (1) spirytualne (1) społeczeństwo (2) społeczność (2) sprzedaż (1) sraczka (1) środki alkoholowe (1) środowisko (1) Stanisław Gruszczyński (1) starożytność (1) Stary Testament (2) Stasiu Bułka (1) state (1) state farm (1) stawki (1) ster (1) sterowanie (1) store shelves (1) stories (1) stosunek (1) stosunki (3) STTL (1) Stwórca (26) stworzenie (2) styl jebitny (1) succulentus (1) sukces (1) sukulenty (1) surowce (1) Swaróg (1) sweet flowers (4) świat (2) Świat Książki (1) światy (1) święta (1) Święta Inkwizycja (2) święto (1) święty (1) świnia (2) symbol (3) synkretyzm (1) system (3) szacunek (1) szanse (1) szatan (15) szatański (1) Szczachy Dolne (1) Szema (1) Szeol (2) Szinear (1) Szkocja (1) szkolenia (1) szlachta (1) sztuka (1) Sztuka kochania (2) sztuka miłości (1) sztuka pisana (1) Szua (1) szwadrony śmierci (1) Takie sobie bajeczki (1) Talmud (1) Tamar (1) Tatra (1) tchnienie (1) technika (2) tekst (1) terapia (1) The Fall (2) The First War in Heaven (2) The Jews (1) The Ten Sfirot (1) The Zohar (3) toga (1) toilet paper (1) tolerance (1) tolerancja (1) Tom Hanks (1) tomatoes (1) Tora (1) town (3) tradycja (10) tragedia (1) translate (1) travel (3) trees (2) Tron (2) trudności (1) trunek (1) trylogia (1) trylogia aniołów (6) Turcja (1) twórczość (1) ubój (1) uchodźcy (1) ucieczka (1) ucieczka z kraju (1) uczciwość (1) UE (4) umieranie (1) Universally (1) upadek (1) UPaP (30) upap.eu (29) Urel (2) Urgal (1) urok (1) urzędy pracy (1) USA (2) utwór (5) utwory poetyckie (3) uzależnienia (1) Uziel (24) Uziel Mora (7) uzielmora.eu (4) view (3) vinegar (1) wafelnica (1) wafle (1) walk (1) walka (1) wampir (1) wampiryzm (1) war (1) Warchołów (1) Warszawa (2) wartości (1) waterfall (1) Watykan (2) węzeł (1) wiara (6) wibrator (2) widzenie (1) wiek XIX (1) wieprzowina (1) wiersz (5) wiersze (3) wierszyk (2) wieża (1) wieża Babel (2) Wikingowie (1) Wiocha (2) Wiocha. Powieść jebitna (5) Wiosna (1) wirus (1) władza (1) władza ludowa (1) władztwo (1) Włodzimierz Lenin (1) Wojciech Jaruzelski (1) wojna (3) wojna w niebie (2) wolność (1) woods (2) world (1) wota (1) wróg (1) wsparcie państwa (1) wstęp (6) wszechrzecz (2) www.materializmhistoryczny.com (3) wycinka (1) wydanie (1) wyjazd za granicę (1) wykluczenie (1) wykluczenie społeczne (1) wyuzdany seks (1) wywiad (1) wyzwolenie Warszawy (1) z autorem o książce (1) z życia wzięte (2) zabawa (1) zabawy erotyczne (1) zabory (1) zachowanie (1) Zagraniczna depesza (1) zagrożenia (1) Zakopane (2) żałomsza (1) zaloty (1) zapach (1) zapowiedź (1) zarobek (1) zarobki (2) zasady (1) zasiłek (1) zastęp (1) zatrudnienie (1) zaufanie (1) zawód (1) zdjęcia (4) zdrada (1) zgoda społeczna (1) Ziemia (8) ziemie polskie (1) ziemniaki (2) ziggurat (1) zioła (1) Zion (1) zła wróżba (1) zło (4) złorzeczenie (2) zły (1) Zoefel (1) Zohar (2) żona (1) ZSRR (11) zupa fasolowa (1) zupa grochowa (1) zupa z dyni (1) zupa ziemniaczana (1) związek (1) zwierzęta (6) życie (2) życiorys (1) Żydzi (5) żywa legenda (1)