Czasopismo Kwiaty - był PRL i były kwiaty

Ilustrowany magazyn kwartalny dla producentów działkowców i miłośników kwiatów Kwiaty, wydawany był przez Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i...

Sunday, 15 April 2018

Uderzyć w ludzkie sumienie


Ciężko czyta się o zranionych i zabijanych zwierzętach. Znam wielu ludzi, którzy jedzą mięso, a nie chcieliby sami zabijać, bo uważają że jest to nieetyczne. Inni piszą, że nie powinno się kupować mięsa i jeść zupełnie inaczej. Jednak – żyjemy w określonych realiach oraz wyznaczonym do życia, tzw. „kręgu kulturowym”.
Ogrom cierpienia zwierząt, bywa czasem niewidoczny dla kogoś z boku. Podobnie ma się z cierpieniem ludzi. Mimo tego, że powiedzmy sobie szczerze – mamy XXI wiek i cywilizacje rozwiniętą na wysokim poziomie – ludzie cierpią i umierają z niedostatku.

Uderzyć w ludzkie sumienie

Skomplikowane cierpienie
Cierpienie zwierząt jest o tyle bardziej skomplikowane, że wynika ze zdominowania świata przez człowieka. Jest ono zbliżone do cierpienia ludzi, na skutek biedy i dysproporcji w podziale dóbr oraz ekonomii. Tłumaczenie jednego i drugiego będzie alternatywne. Tak musi być, bo:
1. Bóg tak chciał.
Stwórca chciał zarzynania, bo takie wyznaczył prawa – tłumaczą Żydzi w dalszej części tekstu Biblii – poza paroma pierwszymi rozdziałami. Dobre mięso było luksusem, zatem ich Bóg mógł tak całkiem chcieć, przemawiając językiem i potrzebami ich proroków.
2. Wynika to z działania szatana.
Każda zła rzecz na tym świecie jest zapoczątkowana lub zorganizowana przez szatana. Nie ma takiej sprawy, o której szatan nie wiedziałby i nie podejmował, po to tylko, aby zniewolić człowieka. Czyż to nie dziwne, że tak marnie mu idzie?

W raju będzie inaczej
Na Ziemi zabijamy, a w rzekomym raju – zmienimy się. Musimy doświadczyć apokaliptycznej kaźni, aby dokonać zmiany. Bez urazy – aby wierzyć w ten nonsens trzeba być wyjątkowym egoistą – nie sądzę że głupcem, gdyż ludzie nie są aż tak głupi.
W jednym i drugim przypadku następuje wytłumaczenie: w raju nie będzie już tego zła. Nie dostrzegacie w tym fałszu? Może ciężko jest sobie uświadomić, że jest się oszukiwanym. Może oszukiwanie siebie samego bywa lepsze od prawdy, która ciążyłaby prawie każdemu? Tak, z pewnością, gdyż to zaburza naturalny system, a zanim sami ucierpimy, to jeszcze może zadamy innym trochę cierpienia i coś nam się uda uszczypnąć z tej masy ogólnych dóbr. Można to prosto wytłumaczyć. Ludzie narzekają na przedstawicieli władzy – że źle rządzą, że nic nie mogą – winią burmistrzów i prezydentów, starostów i wójtów – pewne jest to, że ich reprezentanci bywają zdegradowani (nie wszyscy, bo generalizowanie bywa najgorsze), ale to sami ludzi odpowiadają za ten stan rzeczy – wybrali i mają, o co usilnie zabiegali. Przez analogię można skłonić się w kierunku tego, że podobnie jest z  kwestią istot żywych (w tym ludzi), które doznają krzywd. Zbiorowość ludzka organizuje te kaźnie – mimo iż nie uczestniczy w bezpośrednim mordzie.

Uderzyć w ludzkie sumienie


Białkowy biszkopt
Chwalenie się spożywaniem mięs i uzyskiwaniem potrzebnego białka od zwierząt to nasze kolejne zakłamanie. Wszyscy twierdzimy, wręcz automatycznie, że mięso jest niezbędnym składnikiem codziennej diety. Żremy mięso na potęgę i bez zastanowienia, nie zwracając już uwagi na to, co ląduje w kiełbasie oraz innych przetworach mięso pochodnych.
Solidarnie też przyjmujemy, że należy pomagać innym ludziom i stawać się miłosiernymi. Niestety, prawdziwe cierpienie i ból innych uważamy za nieswoją sprawę, z którą nie powinniśmy mieć większych dylematów. – „Trzeba być egoistą, aby dobrze żyć” – głosi jedno z ludzkich haseł prawdy, które nigdy nie jest wypowiadane na głos.
Fałszywy świat rozumie potrzeby zakłamywania oraz upiększania informacji. Człowiek jest aktorem na wielkiej scenie życia, w której odgrywa przeróżne role, wciela się w poszczególne postacie, złożone z tworów samego siebie, a na końcu okłamuje własne odbicie przed lustrem. Nie mamy zbyt wiele czasu na myślenie: świat każe nam iść do przodu, a nasz biologiczny zegar wciąż tyka. Zabijając – nie karzemy siebie – wkrótce sami znikniemy i wóz życia potoczy się bez nas, zmierzając po drodze życia. Czemu więc nie skorzystać?
Nie można czuć jakiegoś rodzaju dumy, że zło i nienawiść uderza również w ludzi, a nie tylko w zwierzęta. Żadna to satysfakcja ani radość. Każde życie zasługuje na szacunek oraz możliwość rozwoju. Nawet tego lisa, który zostanie obdarty z futra czy świni, która za chwilę ktoś zaszlachtuje.
A propos świń – w średniowiecznej Francji lubowano się w ich egzekucjach, oskarżając te zwierzęta o pożeranie dzieci. Ciekawe, czemu promowali to kapłani (znani ze swoich pedofilskich zapędów)? Musiał jednak być ktoś winny – padło na świnie. Tyle w temacie, bo niczego nigdy nie udało się udowodnić, może przez przypadek, a może przez to, że nie było ku temu sposobności albo zadziała się, ale szybko pozbyto się buntownika. Kto wie?

Parawan idealizmu
Czasem ustawiamy się za parawanem idealizmu, udając że nic złego przecież nie dzieje się wokół, aby potrzebna była jakakolwiek reakcja. Skoro nie potrafimy reagować na śmierć miliardów, nie przejmiemy się żadną śmiercią jednostki. Staliśmy się bezduszni. Rozpatrujemy kwestie zbrodni przeciwko ludzkości, a sami zorganizowaliśmy największą rzeźnię na Ziemi. Wszystkiemu winny jest szatan – nigdy człowiek. Sic!
Broniąc swoich racji, opowiadamy o tym, że zjedliśmy tylko kawałek pieczeni czy szyneczki, bo przecież człowiek musi jeść mięsko, a zwłaszcza dzieci, bo to zdrowe – tak rzecz oględnie tłumaczymy, nie uświadamiając sobie konsekwencji własnego działania. Do tego używamy zdrobnień. Wyobrażam sobie wiersz naturalistyczny:

Zjedz syneczku oczko, weź do buźki rączkę,
przełknij w gardełku ozorek i zakąszaj uszkiem.
Niechaj brzuszek nie boli, gdy zjadasz golonkę,
popij krwią z kaszanki i weź się za wątróbkę.
Uderzyć w ludzkie sumienie


Sprzeczności
Istnieje tysiące sprzeczności w naszym życiu. Jedną z nich jest to, że kochamy zwierzęta, które później musimy zabijać, ale nie dlatego że chcemy, ale stanowi to dla nas konieczność, warunkującą naszą siłę przetrwania. Zostaliśmy zaprogramowani na zabijanie oraz mamy „licence to kill”. However, the man prevail and dominate all the eternal.
Tym warunkowane jest nasze działanie, choć sprzeczne z zasadą dnia szóstego oraz wyraźnym nakazem Biblii, mówiącej o zjadaniu owocu i ziarna. My tłumaczymy się, nie rozumiejąc zupełnie problemu, że dano nam Ziemię we władanie (złe pojęcie nieprzyrodzonego władztwa). Rozumieć należy, że dobry Stwórca pozwolił zarzynać, męczyć i masowo mordować. A gdyby przybyła tu inna rasa, wyższa rozwojowo od nas, która wierzyłaby że jej Bóg dał akurat jej władzę nad światem, to co wówczas?
Działa także ogromnie silny mechanizm socjotechniczny, który manewruje nami. Nie będziemy nigdy czuli na krzywdy drugiego człowieka, tak samo jak mało obchodzi nas cierpienie zwierząt. Staliśmy się systemowo okrutni i podążamy w tym kierunku. Równią pochyłą zjeżdżamy w dół, z każdym milimetrem tracąc czucie w nozdrzach.
A co, gdyby zasmakowało jakiemuś najeźdźcy z kosmosu ludzkie mięsko? Wówczas powiedzielibyśmy, że on nie ma prawa, bo my czcimy Boga, który dał nam panowanie nad światem.
Kartezjusz twierdził, że zwierzęta niczego nie czują, a za reakcję odpowiadają ich poszczególne organy. Bicie zwierzęta to tylko reakcja, a nie wynik odczuwania – twierdził Kartezjusz – ceniony w swojej epoce. Inny mędrzec Leonardo da Vinci był wegetarianinem. Dodam, że Kartezjusz tworzył podstawy pod nauki medyczne.
Problem zacząłby się, gdyby owy kosmita nie zrozumiał naszej mowy i uznał wszelkie ziemskie budowle, świadczące o naszej wyższości, za konstrukcje szkodliwe i równie możliwe do wykonania jak kopiec termitów. I tak stalibyśmy się pożywką. Znowuż wierszyk, tym razem z ufoludkiem:

Trynidadzie, złap dwunoga, chwyć go mocno za kończyny,
by nie wierzgał się nieboga, daj mu w dziurę wazeliny.
Potem, uchwyć długą szpicę – wbij mu,
niechaj zleci wydzieliny smród obrzydły,
czas go skroić na jedzenie, bo sumienie mocno gryzie,
gdy się patrzy jak tak wierzga.
On tak cierpi, a jest po to, aby nam się żyło lepiej.

Mimo tego, gdy się spoci, to znów zajdzie jakimś cugiem,
a gdy zrobi znów pod siebie, mięsa potem nie domyję,
więc go trzeba brać za nogi, ciąć i kroić, dać pod szyję.  
Zwiąż mu macki, aby nie uszkodził jadła,
a gdy zacznie drzeć się oble:
– Nie rozumiem, co on mówi! Krzyk wydaje jakiś niemy!
To nie myśli i nie czuje. Trynidadzie, rżnij go szybko!
Weź zaknebluj jego gardło, przystępujemy do wieczerzy.
Dzielmy się tym smakowitym łonem i chrząstkami, co chroboczą,
powyrywaj mu kończyny, tnij go wpół.
Jedzmy, póki świeży.

Oczywiście jest to niewyobrażalny obraz literacki, gdyż żaden kosmita nie przyleci na Ziemię, aby zjeść któregoś z nas. My jednak możemy zrozumieć sytuację za pomocą chorego wyobrażenia i zdać sobie sprawę z tego, co byłoby gdyby tak się rzeczywiście stało. Warto jest o tym pomyśleć, aby zreflektować się nad własnym działaniem.

Uderzyć w ludzkie sumienie


Nie tylko zwierzęta
Ludzie też cierpią, głównie z głodu i biedy. Winę za ten stan rzeczy ponosi chciwość oraz łakomstwo tych, którzy postanowili posiadać dobra i gromadzić zbytki ponad przeciętność. Nikogo to nie obchodzi, na tyle poważnie, aby kryzys został zażegnany. Alternatywą dla wspólnej pracy ludzi byłaby uprawa roślin. Zmianą sytuacji byłby większy przepływ dóbr, które równo dzieliłoby się pomiędzy ogół. Jest to oczywiście bardzo trudna sprawa, gdyż ludzka natura ma to do siebie, że uzurpuje sobie prawo do uzyskania dominacji nad innymi. Wówczas wiele osób cierpi, ale kogo to obchodzi? Religia każe dominować nielicznym nad rzeszami i to stanowi wyznacznik człowieczeństwa, namaszczonego przez Bogów do panowania.
Człowiek wstydzi się, cieszy i smuci. Boli go, gdy cierpi. Podobnie jest ze zwierzętami. One nie cierpią z własnej winy, ale na skutek podłych działań człowieka. Anonimowa śmierć postępuje. Ludzie sami dokonują wyborów i upadlają siebie. Świat jest piękny, może czas zastanowić się nad małą zmianą?

/rachman/ 


Reakcje:

0 komentarze:

Post a Comment

Polecamy

Labels

"Goryle we mgle" (1) 1939 r. (1) 500 plus (2) Abraham (1) Abraham Joshua Heschel (1) Adam (2) Adam Mickiewicz (1) Adolf Hitler (4) afery (1) Afryka (1) Agatka (5) agent (1) Aggeusz (1) akcyza (1) aktywność (1) Al-Imran (1) Alela (1) alkohol (2) alkoholizm (1) Ameryka (1) Ameryka Południowa (1) amok (1) anal (2) analiza (1) anecdote (1) angel (3) angels (1) Anglia (1) Aniela Dulska (1) anioł (49) anioł stróż (1) aniołowie (8) Anne Applebaum (2) Anton Szandor LaVey (9) antyk (1) aplikacje (1) Apokalipsa (5) Arabowie (1) Arakad (1) area (1) Ari (1) Armagedon (3) Armia Ludowa (2) Armillaria mellea (1) Aron ha-kodesz (1) artworks (1) Asahar (1) aszera (1) atak energetyczny (1) atak psychiczny (1) Augustyn (2) Autumn (5) autumnal weather (2) awareness raising (1) Babel (1) Babilon (1) Baltic (1) Baltic Sea (1) bastion (1) beauty flowers (6) beauty plants (4) begonia (1) Behemot (1) Beliar (4) bell (1) Belzebuba (1) Bereza Kartuska (1) bestseller (1) bezrobocie (2) bezrobotny (2) Biblia (33) Biblia Szatana (10) biblioteki (1) bigos (1) Birobidżan (1) biuro (1) bladder (1) Bliski Wschód (1) bliskość (1) Blok Wschodni (1) Bóg (7) ból dupy (1) bóle rodzącej (1) Bolek (1) Bolivar Belicosos Finos (1) book (2) brak kontroli (1) Brama (1) Brama Erebu (2) Bruksela (2) buchanie (1) building (1) buildings (1) burdel (1) całun (1) cathedral (1) cele (1) celebracja (2) Chawa (1) Chawranek (1) cherub (1) choroba (1) chrześcijaństwo (6) church (2) ciąża (1) cierpienie (1) cieśla (1) city (3) clapper (1) clean (1) coaching (2) collegium funeraticia (1) colorful (1) columbarium (1) Columbus Day (1) communist (1) contest (1) context (1) cooled (1) cooperates (1) country (2) Creator (1) curriculum vitae (1) cv (2) ćwiczenie (1) cygaro (1) cykl życia (3) cymbały (1) cytaty (1) cywilizacja (1) czar (1) czasopismo (1) czasy przełomu (1) Czechy (1) człowiek (32) czyściec (1) Dadźbog (1) Dagia (1) Dagon (1) dam (1) Dąmbscy (1) damska pupa (1) dandelion (1) Dawid (1) Dawne dzieje Izraela (1) death (1) demokracja (1) demon (6) demony (2) diabeł (3) dialog (1) dialogue (1) Diana Fossey (1) diatryba (1) dildo (2) Dni Miasta (1) dobro (2) doktryna (3) dokumenty (3) dokumenty aplikacyjne (3) dolina (1) dom (2) Donald J. Trump (1) Donald Tusk (1) Donatan Tursek (3) dopełnienie (1) draczka (1) draka (1) druga Irlandia (1) druk (1) Dubieniecki (15) duch (1) dupa (1) dust (1) dusza (3) dwudziestu czterech (1) Dywizja im. T. Kościuszki (1) Dżebel el Akra (1) Dziady (1) dzieci (1) dziecko (1) dziedzictwo (20) dziedziczenie (1) dzieje (3) dzieje aniołów (6) dzieło (1) Dzień Sądu (3) Echinopsis (1) echinus (1) Eden (3) edukacja (1) Efraim (1) egzorcyzm (1) Eh bien! (1) Eisenbach Artur (1) eksperyment (1) eksterminacja (1) ekstremum (1) El (6) el sebaot (2) El'Li'Re (1) Elfirim (2) elity (1) elity polskie (3) emanacja (2) emancypacja (1) emancypacja Żydów (1) emendatio (1) emeryt (1) emigracja (1) En Gedi (1) endemita (1) energia (1) environmentalist (1) Er (1) Ereb (2) Erem (10) Eremita (2) erotyka (1) erotyzm (1) Etemenanki (1) etnografia (1) Europa (2) Ewa (1) factory (1) faszyzm (1) fejk (1) fekalia (1) Feralia (1) feudalizm (2) field (1) filozofia (2) flower (5) flowers (6) folwark (1) forma (1) fragment (47) fragment satyry (16) fragment tekstu (9) franciszkanie (1) from over the Baltic Sea (1) Fryderyk Engels (2) fuckingroom (1) fuksja (1) fundamentalizm (1) funkcje (1) Gabriel Amorth (1) galeria (6) gallery (20) garden (4) gardening (2) Gdańsk (1) gej (2) geje (1) geniusz (1) geszeft (1) Getrag (1) Giżycko (1) Glenlivelt (1) głód (1) God (2) gofry (1) gołąbki (1) gorszy sort (2) goryl (1) gospodarka (1) gossip (1) gra (1) grasses (1) grassland (2) Grażyna Pokorny (1) green (1) green pea (1) green plants (1) ground (1) grupa (1) grzech (2) grzyby (1) grzyby jadalne (1) GS (1) Gubałówka (1) gwarancje (1) heaven (1) heban (1) Hebrew (1) herbata (1) heretyk (1) Heritage (2) historia (10) historyk (1) hiszpańska inkwizycja (1) hitlerowcy (2) home (1) homocentryzm (1) homofobia (1) homoseksualizm (2) human (2) idea (1) ideologia (1) IHWH (1) II RP (2) II wojna światowa (2) III RP (1) III Rzesza (3) in the garden (3) Inbal (5) Indie (1) informacje (1) inhumacja (1) Innocenty IV (1) instrument muzyczny (1) interview (1) intryga (1) Ireland (1) Irelannd (1) Irlandia (2) irrigates (1) islam (1) istnienie (1) Izrael (4) Jakub (1) Jarosław Dumanowski (1) Jazda Erebu (1) jebitnie (1) Jerozolima (1) Jeruzalem (1) Jerzy Krasiulec (1) jesień (1) Jeszurun (1) jezioro Czos (1) Jezus (6) Jezus z Nazaretu (3) Josef Stalin (2) Joseph Smith (1) Joshue ben Qorch (1) Józef (1) Józef Flawiusz (1) Józef Maciejowik (1) Józef Stalin (2) Józef Topolski (1) judaizm (3) junona (1) kaczka (1) kaczka z kaszą (1) Kaczkoduk (46) Kaczkoduk przejmuje ster! (49) kahel (1) kaktus (1) Kalifornia (1) Kanaan (4) Kapitał (4) kapitalizm (3) kapłan (1) kapusta (1) kara (1) kardamon (1) kariera (1) Karl Popper (1) Karol Marks (6) Karta praw podstawowych (1) Kartezjusz (1) katolicyzm (1) kawa (1) kel el (6) Kętrzyn (1) kettle (1) kibuc (1) kiełbasa (1) kiełbasa mazurska (1) kiermasy (1) kłamstwo (3) klątwa (1) kluski (1) knowledge (1) kobieta (1) kochanka (1) kod (1) koledzy (1) komedia (5) komuniści (4) Komunistyczna Partia Chin (1) komunizm (8) konflikty (2) koniunktura (1) Konopnicka (1) Konstytucja (1) kopiec (1) kopiec Czerniakowski (1) kopiec Kościuszki (1) kopiec Unii Lubeskiej (1) korale (1) Koran (2) kormoran (1) kornik (1) kościół (6) Kościół katolicki (3) kościuszkowcy (1) kot (1) kpina (1) kradzież (1) kraj (1) krajobraz (1) Kraków (1) kremacja (1) Kresy (1) krew (4) krokusy (1) Król Dawid (1) kropla (1) krótka forma (9) Krutyń (1) Krutynia (1) Krzysztof Jackuń (1) Krzysztof Kolumb (1) krzywda (1) książka (31) książki (1) Księga Aniołów (8) Księga Dżungli (1) Księga Henocha (3) Księga Hioba (2) Księga Izajasza (2) Księga Mormona (1) Księga Razjela (1) Księga Rodzaju (7) Księga Wyjścia (2) Księga Życia (6) księgi (1) kuchnia (5) kuchnia regionalna (3) kuksiołki (1) kuksiołki mazurskie (1) kulinaria (6) kult (2) kultura (4) kura z grzybami (1) kurczak (1) kurczak w śmietanie (1) kusiciel (1) kuszenie (1) Kuta (1) kwiaty (4) lake (1) land (1) landscape (4) las (1) lawa (1) leaf (1) leaves (1) leczenie (1) lek (1) Lemuria (1) leninizm (1) lesbijka (3) Lew Trocki (1) lewak (2) lewita (1) licytacja (1) Lilit (1) liryka (17) list czytelnika (1) list motywacyjny (2) literatura (5) litość (1) litur (1) Litur Dar'ghall (2) local government (1) łodyga (1) łodyga przeciwieństw (1) lokalnie (1) Lolek (1) Londyn (1) los (3) loża (1) Lucanus (1) Lucyfer (2) lucyferianizm (1) Ludowe Wojsko Polskie (2) Ludwik Krzywicki (1) ludzie (8) ludzkość (2) Luntaria (2) Lwów (1) Łysoczoły (1) łza (1) łzy (1) magia (2) magnateria (1) Malchut (1) mały człowiek (2) małżeństwo (2) manes (1) manufaktura (1) Marco Tosatti (1) Maria Magdalena (1) marksizm (2) Maryja (2) marzenia (1) masa (1) masoni (1) masturbacja (1) Masuria (11) materializm historyczny (6) Matylda (5) mauzoleum (1) Mazury (9) meadow (3) mean (1) Mela (1) metafora (1) Metamorfozy (1) mężczyzna (1) miasto (1) mięso (4) mieszkanie (1) Mikołajki (1) miłość (3) młodzież (1) Mojżesz (1) monster (1) monument (1) Mora (2) moralność (2) mord (2) mormoni (1) Morze Bałtyckie (1) możliwości (1) Mozre (1) Mrągowo (6) Much (1) mur berliński (1) mushrooms (1) muzułmanin (1) N (1) Nabrod (1) Nabuchodonozor II (1) należna pomoc (1) name (1) Nana (2) narkotyki (1) narodziny (1) natarcie (1) NATO (1) natural environment (1) nature (5) nature gallery (9) nature monuments (1) nefilim (1) neighborhood (1) Nemrod (2) Niebo (5) niepodległość (1) niewolnictwo (1) Nimrod (1) Noe (1) November (1) Nowe Jeruzalem (1) Nowoczesna (1) Nowy Testament (1) o książkach (4) obchody (2) obozy (1) obrazy (1) obrzęd (2) obyczaje (5) ochrona dzieci (1) ochrona praw (1) odkrycia geograficzne (1) Ofelia Tasiemiec (3) ofiary (1) ogród (1) ojciec (1) ojcostwo (1) okres starożytny (1) określenie (1) old city (1) Olsztyn (2) Onan (1) onanizm (1) opętanie (1) opieńka miodowa (1) opinia (2) opinion (2) opis literacki (1) opis postaci (1) opowiadanie (8) orientacja seksualna (2) ORMO (1) orszak (1) Orwell (1) orzeczenie (1) outflow (1) owczarek podhalański (3) owczarek z Tatr (2) Owidiusz (1) padlina (2) Palestyna (1) Pan (1) Pan Zastępów (5) państwo (1) Państwo Islamskie (1) Państwo Środka (1) Państwo Żydowskie (1) papież (2) Park Słowackiego (1) Partzufim (1) Paryż (1) pentagram (1) Penuel (1) PESEL (1) petent (1) pętla (1) photo (13) photography (11) piasek (1) picie (1) picture (6) pictures (3) piekielna diatryba (1) piekło (1) pieniądze (1) pieprznik (1) pierwsza wojna w niebie (1) Pierwsza wojna w niebie: Dziedzictwo (54) pies (1) piosenka (1) pipe (1) PiS (2) Pius XII (2) place (3) places (2) plan (1) planeta (1) plants (5) Platon (1) płeć (1) plemię (1) plotka (1) PO (2) pochówek (2) podniecenie (1) podryw (1) poezja (27) pogrzeb (2) pogrzeb kawalera (1) pogrzeb panny (1) pojęcie (1) pokój do seksu (1) Polacy (1) Polak (1) Poland (4) Polgar (3) polish people (1) political fiction (2) politicians (1) polityka (6) Polska (15) Polska Partia Robotnicza (1) polski pies górski (1) pomoc (1) pomoc rodzinie (1) pomoc społeczna (3) porady (6) porzucenie (1) poszukiwanie pracy (1) potop (1) potrawa (1) potrawy (3) potrawy z mięsa (1) potwór (1) powieść (25) powieść satyryczna (33) powstanie (1) powstanie warszawskie (1) pozór (2) praca (1) pragnienie (1) prawa (1) prawa mniejszości (1) prawa podstawowe (1) prawda (6) prawda o aniołach (1) prawo (4) prawodawca (1) prayer (1) prezes (1) PRL (11) próbka tekstu (1) problemy (1) profanum (1) proroctwa (1) proroctwo (3) Proroctwo trzech (1) Prorok (1) prosaic form (1) prostytucja (2) Protais Zigiranyirazo (1) proza (2) przebaczenie (1) przekleństwo (3) przemiany (2) Przemilczeć Armagedon (43) przenośnia (1) przepis (2) przepowiednia (2) przyjaciel (3) przyjaźń (3) przypis (1) przyprawy (1) przyroda (1) przywołanie (1) Publiusz Ovidius Naso (1) Pułkownik (3) pupa (1) PZPR (1) Rachel (1) rain (1) raining (1) raróg (1) rasa (1) Re (2) realny socjalizm (3) recensio (1) recenzja (5) recenzja historyczna (1) recenzja literacka (2) recenzje (5) recenzje literackie (5) refleksja (3) refleksje (3) reformy (2) region (1) reguła (1) Reichskonkordat (1) relacje (1) relationship (1) religia (19) Rewolucja Październikowa (1) rezydencja Pułkownika (1) Richard Elliot (1) RIP (1) rody polski (1) rodzina (4) rogacz (1) rok obrzędowy (1) Ron Howard (1) rose (3) roses (1) Rosja (6) rośliny (2) rośliny gruboszowate (1) rosół (1) róża (1) Róża Luksemburg (1) Rozdział pierwszy (1) rozstanie (1) rozważania (2) rozwieracz (1) Rudyard Kipling (2) Rumunia (1) Russia (1) Russia Federation (1) Rwanda (1) Rydz (1) rytuał (1) rząd londyński (1) rządy (1) Rzym (1) sacrum (1) Sąd Ostateczny (2) sądy (1) saga (1) saga aniołów (1) sakiewka (1) Samaria (1) Sansenoj (1) Santoria (1) Sapon (1) sarkazm (1) satanizm (9) satyra (56) satyra polityczna (24) savoir vivre (1) Sea (1) sędziowie (1) SEEiK (64) seeik.pl (82) Sefira (1) Sefirot (1) sekretarka (1) seks (6) seks analny (2) seksualność (2) Semangelof (1) Senoj (1) Seria: Prowincjonalna (2) Set (2) sex (2) sex na świecie (1) sheep-dog (2) short text (3) sieć (1) siekiera (1) siły natury (1) Singing in the Rain (1) sintoizm (1) skuteczność (1) skutki (1) SLD (2) Śledź (1) slogans (1) słowa (1) Słowacja (1) Słowianie (1) sługa (1) sługus (1) śmierć (6) śmieszność (2) śmieszny tekst (6) Smok (1) smród (1) śnieg (2) socjal (1) socjalizm (4) Sofoniasz (1) Solidarność (1) solidaruch (1) Sophie Neveu (1) spirytualne (1) społeczeństwo (3) społeczność (2) sprzedaż (1) sraczka (1) środki alkoholowe (1) środowisko (1) Stanisław Gruszczyński (1) starożytność (1) Stary Testament (2) Stasiu Bułka (1) state (1) state farm (1) stawki (1) ster (1) sterowanie (1) store shelves (1) stories (1) stosunek (1) stosunki (4) STTL (1) Stwórca (28) stworzenie (2) styl jebitny (1) succulentus (1) sukces (1) sukulenty (1) surowce (1) Swaróg (1) sweet flowers (4) świat (3) Świat Książki (1) światy (1) święta (1) Święta Inkwizycja (2) święto (1) święty (2) świnia (2) Sydon (1) symbol (3) synkretyzm (1) system (3) szacunek (1) szanse (1) szatan (16) szatański (1) Szczachy Dolne (1) Szema (1) Szeol (2) Szinear (1) Szkocja (1) szkolenia (1) szlachta (1) sztuka (1) Sztuka kochania (2) sztuka miłości (1) sztuka pisana (1) Szua (1) szwadrony śmierci (1) Takie sobie bajeczki (1) Talmud (1) Tamar (1) Tatra (1) tchnienie (1) tears (1) technika (2) tekst (1) terapia (1) testament (1) The Fall (2) The First War in Heaven (2) The Jews (1) The Ten Sfirot (1) The Zohar (3) toga (1) toilet paper (1) tolerance (1) tolerancja (1) Tom Hanks (1) tomatoes (1) Tora (1) town (3) tradycja (11) tragedia (1) translate (1) travel (3) trees (2) Tron (2) trudności (1) trunek (1) trylogia (1) trylogia aniołów (6) Turcja (1) twórczość (1) ubój (1) uchodźcy (1) ucieczka (1) ucieczka z kraju (1) uczciwość (1) UE (4) układ (1) umieranie (1) Universally (1) upadek (1) UPaP (30) upap.eu (29) Urel (3) Urgal (1) urok (1) urzędnik (1) urzędy pracy (1) USA (2) utwór (8) utwór poetycki (9) utwory poetyckie (18) uzależnienia (1) Uziel (30) Uziel Mora (7) uzielmora.eu (4) view (3) vinegar (1) wafelnica (1) wafle (1) walk (1) walka (1) wampir (1) wampiryzm (2) war (1) Warchołów (1) Warszawa (2) wartości (1) waterfall (1) Watykan (2) Wąż (1) wędrowcy (1) węzeł (1) wiara (8) wiatr (1) wibrator (2) widzenie (1) wiek XIX (1) Wielka Nierządnica (1) wieprzowina (1) wiersz (25) wiersza (1) wiersze (13) wierszyk (2) wieża (1) wieża Babel (2) Wikingowie (1) Wiocha (4) Wiocha. Powieść jebitna (7) Wiosna (1) wirus (1) władza (2) władza ludowa (1) władztwo (1) Włodzimierz Lenin (1) Wojciech Jaruzelski (1) wojna (5) wojna w niebie (3) wojsko (1) wolność (1) woods (2) world (1) wota (1) WP (1) wróg (1) wsparcie państwa (1) wstęp (6) wszechrzecz (2) www.materializmhistoryczny.com (3) wycinka (1) wydanie (2) wyjazd za granicę (1) wykluczenie (1) wykluczenie społeczne (1) wypowiedź (1) wyrazy (1) Wyrocznia Pana (1) wyuzdany seks (1) wywiad (1) wyzwolenie Warszawy (1) z autorem o książce (1) z życia wzięte (3) zabawa (1) zabawy erotyczne (1) zabory (1) zachowanie (1) zagłada (1) Zagraniczna depesza (1) zagrożenia (1) Zakopane (2) żałomsza (1) zaloty (1) zapach (1) zapowiedź (1) zarobek (1) zarobki (2) zasady (2) zasiłek (1) zastęp (5) zatrudnienie (1) zaufanie (1) zawód (1) zdjęcia (4) zdrada (3) zgoda społeczna (2) Ziemia (9) ziemie polskie (1) ziemniaki (2) ziggurat (1) zima (1) zioła (1) Zion (1) zła wróżba (1) zło (4) złorzeczenie (2) zły (1) Zoefel (1) Zohar (2) żołnierz (1) żona (1) zrozumienie (1) ZSRR (13) zupa fasolowa (1) zupa grochowa (1) zupa z dyni (1) zupa ziemniaczana (1) związek (1) zwierzęta (6) życie (4) życiorys (1) Żydzi (7) żywa legenda (1)